Tidöpartiernas partiledare; Simona Mohamsson (L), Ulf Kristersson (M), Ebba Busch (KD) och Jimmie Åkesson (SD). Bild: FREDRIK SANDBERG /TT

Mattias Karlsson: Tidöpartiernas medhårspolitik saknar en plan för framtiden

Vart är Sverige på väg? Utför är tyvärr det raka svaret. För med den politik som Tidögänget bedriver skapas mer segregation och mindre sammanhållning.

Det här är en ledarartikel, som uttrycker åsikter från Hallandspostens ledarredaktion. HP:s ledarredaktion är oberoende liberal.

ANNONS

De fyra partiledarna för Tidögänget har begått en gemensam debattartikel i Aftonbladet. Deras främsta budskap är att de i valet söker ett förnyat förtroende för att på nytt bilda en majoritetsregering och fortsätta på sin inslagna väg. Samtidigt är det fyras gäng inte sena med att utmåla oppositionen som totalt splittrad och som helt saknar en tydlig vision för Sverige.

Två väldigt olika regeringsalternativ - det är så Tidögänget vill framställa skiljelinjen i svensk politik. Men bakom det högbröstade tonläget kan man ändå konstatera att det är mycket som ekar tomt. Framför allt saknar Tidögänget en gemensam vision för Sveriges framtid.

ANNONS

I sin debattartikel lägger de fyra partiledarna mycket fokus på att vanligt folk har fått mer pengar i plånboken, bland annat genom lägre matpriser. Den minnesgoda kan notera att regeringen tillsammans med SD också har sänkt skatterna på drivmedel kraftigt under mandatperioden, och kommer att göra det ytterligare från den 1 maj. Samtidigt stoltserar man med att asylinvandringen är den lägsta på 40 år och att det ska ställas högre krav på invandrare, bland annat att man måste flytta dit jobben finns.

Det här är ett genomgående tema i Tidöpartiernas politik; högre krav ska ställas på invandrare medan man stryker alla andra medhårs, det vill säga svenska medborgare: ”Gud nåde om genomsnittssvensken skulle få högre pris vid pump! Så kan vi inte ha det, vi sänker skatten på bensin och diesel! Inte en gång, utan flera gånger.”

Det är bra att ställa höga krav på folk som kommer till Sverige, men det måste också ställas krav på alla andra som bor i Sverige. Det är så ett samhälle kan hålla ihop. I stället bedriver Tidöpartierna en medhårspolitik där temat är att ställa så lite krav på medborgarna som möjligt. Framför allt genom sänkta skatter på drivmedel.

Med andra ord skjuts den så nödvändiga klimatomställningen ännu mer på framtiden. Det är direkt oansvarigt

Konsekvensen på längre sikt är förödande; utsläppen ökar och Sverige surrar fast sig ännu hårdare vid sitt fossilberoende. Med andra ord skjuts den så nödvändiga klimatomställningen ännu mer på framtiden. Det är direkt oansvarigt.

ANNONS

Men inte bara det, Tidöpartierna bedriver också en politik som gör skillnad på folk och folk. Man ställer högre krav på människor som kommer hit men lägre på dem som bor här. Det är ovärdigt ett land som Sverige. För en grundläggande princip är alla människors lika värde. Men den principen tycks M, KD, L och SD helt ha övergett.

Vi har nu kommit till ett läge där folk förväntar sig en politik som främjar minsta motståndets lag. Och vi har en regering som vill leverera just det. Men vart är vi på väg? Utför är tyvärr det raka svaret. För med den politik som Tidögänget bedriver skapas mer segregation och mindre sammanhållning.

Det är bara genom en tydlig vision man kan bedriva en politik som kräver uppoffringar av väljarna. Och uppoffringar lär krävas av oss alla i en alltmer föränderlig omvärld. Men det törs Tidöpartierna inte erkänna.

ANNONS