”För oss hyresgäster är svaret redan tydligt. Det är dags att återupprätta allmännyttans grundidé.” Bild: Anders Andersson

Är syftet med HFAB att vara kommunens kassako?

Pengar från HFAB skickas till kommunkassan. Det kallas utdelning, men för hyresgästerna upplevs det som att våra hyror används som en indirekt beskattning.

Det här är en insändare. Det är skribenten som står för åsikterna som förs fram i insändaren.

ANNONS

HFAB har gått från att vara en trygg allmännytta till att allt mer likna en intäktsmaskin för kommunen. För oss hyresgäster märks det tydligt – inte minst genom hur garage och parkeringsplatser hanteras.

Tidigare var parkering en naturlig del av boendet. I dag bryts den ut, läggs i separata avtal och beläggs med 25 procents moms. Resultatet? En kraftig kostnadsökning för något som i praktiken fortfarande hör till boendet. Det må vara juridiskt korrekt, men det förändrar inte verkligheten för oss som betalar.

Vi betalar redan skatt – ska vi dessutom finansiera kommunen via hyran?

Samtidigt skickas pengar från HFAB vidare till kommunkassan. Det kallas utdelning, men för hyresgästerna upplevs det som något helt annat: att våra hyror används som en indirekt beskattning. Vi betalar redan skatt – ska vi dessutom finansiera kommunen via hyran?

ANNONS

Allmännyttans ursprungliga idé var att erbjuda bra bostäder till rimliga villkor, inte att maximera intäkter. När affärsmässighet blir överordnad försvinner också förtroendet. Det spelar ingen roll vad det står i lagtexten om resultatet i praktiken blir högre kostnader och mindre transparens.

HFAB och kommunen behöver ställa sig en enkel fråga: är syftet att vara en stabil och långsiktig bostadsaktör – eller att fungera som en kassako?

För oss hyresgäster är svaret redan tydligt. Det är dags att återupprätta allmännyttans grundidé.

Magnus Persson

ANNONS