Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Sander Sagosen.

Bitter smak på segern för Norge

Norge vann det heta prestigemötet med Sverige. Men det var en seger som smakade bittert.

Norge har de senaste åren tagit klivet förbi Sverige på herrsidan och spelade VM-final förra året. Men i Zagreb får norrmännen inte vara med och slåss om medaljerna. Segern med 28–25 mot Sverige var två mål för liten för att hoppet om avancemang skulle leva vidare för Norge.

- Vi är inte skarpa nog, vi har en fantastisk målvakt (i Torbjörn Bergerud) och borde ha tagit möjligheten, säger 22-årige Sander Sagosen.

Han har varit lysande tidigare i EM, men fick nu inte riktigt till det. Tre mål på åtta skottförsök blev det bland annat från Paris SG-stjärnan.

- Det är framåt det hackar lite. Sverige spelar ett lurigt försvarsspel och jag personligen gjorde inte min bästa match i turneringen och ville lite för mycket.

I slutet av matchen blev Jim Gottfridsson utvisad efter en smäll mot Sagosen. Domarna videogranskade händelsen innan Gottfridsson visades ut.

- Jag träffar definitivt inte näsan, hade jag gjort det hade den inte suttit så rakt, säger svensken som inte var enig med domslutet.

- Jag fick ett slag mot halsregionen och sedan är det upp till domarna, säger norrmannen.