Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Kommunfullmäktige i Arjeplog har beslutat att börja skylta gatunamnen på samiska. Finansieringen ska bara lösas först. Arkivbild

Samiska gatunamn på gång i Arjeplog

Arjeplog ser ut att bli den första kommunen i landet att införa gatunamn och gatuskyltar på samiska. Sedan tidigare skyltar många kommuner sina ortsnamn på samiska, men kommunfullmäktige i Arjeplog har nu beslutat att utöka skyltningen, rapporterar Sameradion och SVT Sápmi.

- Jag tror det är viktigt i samiska samhällen att också skapa en samisk miljö, att i samiska områden markera att samiskan finns runt omkring en, säger Lars-Nila Lasko (L), som är den som drivit förslaget.

Kostnaden beräknas bli 800 000 kronor och förslaget genomförs under förutsättning att man har full finansiering via externa medel, enligt Sameradion och SVT Sápmi.

Gatorna kommer att skyltas både med sina svenska och samiska namn, och enligt Lars-Nila Lasko kan det ta upp till tre år innan detta är på plats.