Polisens och Laholms kommuns trygghetsenkät är analyserad och sammanställd. Nu har den resulterat i ett antal medborgarlöften.
Kommunen och polisen ska tillsammans arbeta brottsförebyggande mot ungdomar i åldrarna 13-24 år, arbeta med brottsförebyggande frågor och stötta grannsamverkan. De ska också ge en relevant mediabild, motverka användandet av narkotika och diskutera möjligheterna till kameraövervakning.
– Medborgarna nämner hastighet och hastighetsöverträdelser. Buskörning, epa-traktorer och elscooters nämns tydligt. Kommunen fortsätter att jobba med hastighetssänkande åtgärder, säger Karin Martini.
Samarbeta med trafikplanerare
Hastigheten är enligt henne den viktigaste frågan och den som kommunen kommer att jobba mest mot. Mer polisiär närvaro och kommunens samarbete med trafikplanerare Malin Bogren ska ge effekt.
– För polisens del är det synlighet i de prioriterade områdens och trafikövervakning, säger Karin Martini.
Finns det några nya prioriterade områden?
– Knäreds tätort är nytt. Det beror på att fler människor i Knäred svarat på enkäten. Eftersom det varit oroligt har polisen varit där mer och fått fler pinnar i sin statistik som de tittat på.
Skapa träffpunkter
Kommunen ska också kommunicera med invånarna kring möjligheter att skapa aktiviteter och träffpunkter, samt arbeta med buskage i säkerhetssyfte. Polisen ska samverka med kommunens skolor samt informera och återkoppla till media, företag och föreningar genom positiv kommunikation.
– Vi har varit i kontakt med kommunens invånare om träffpunkter. Många känner sig otrygga när de möter okända män i grupp, då kanske man kan ta fram träffpunkter där man kan ses.
Mer effektivitet
Löftena börjar gälla första januari 2021 och har skrivits under av kommunstyrelsen ordförande Erling Cronqvist (C) och lokalpolisområdeschef Mikael Eliasson. Tidigare har det inte funnits någon ansvarig för löftena. Det ska det bli ändring på nu.
– Jag vill koppla det till den nya brottsförebyggande processen som är en del i en ny överenskommelse med polisen och kriminalvården. Där tar vi utifrån medborgarlöftet fram vad områdespoliserna ska göra och vad trafikplaneraren ska fokusera på. Jag tror det ger mer effektivitet i löftena, säger Karin Martini.
LÄS MER: Enkät visar på stigande otrygghet i Laholm
Fler nyheter om Laholm hittar du här
De senaste lokala bostadsköpen hittar du här
Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!