Som HP berättat genomgår Tjärby kyrka för närvarande en omfattande inre renovering och restaurering.
Det som är värt att bevara och göra vid är förstås också värt att skydda från tjuvar. Församlingen vill utöka det befintliga skalskyddet i kyrkan genom att även installera larm till kyrkorummet, vapenhuset och sakristian.
Höks pastorat ansökte
Höks pastorat har skickat en ansökan till Länsstyrelsen i Halland. Ingrepp i kyrkor får inte göras utan tillstånd från den statliga myndigheten.
Enligt kulturmiljölagen ska kyrkobyggnader vårdas och underhållas så att deras kulturhistoriska värde inte minskas och deras utseende och karaktär inte förvanskas.
Antikvarisk expertis
Nu har länsstyrelsen beslutat att en utökning av larmskyddet kan göras utan att kyrkans kulturvärden tar skada.
Villkoret är att arbetena ska ske under medverkan av antikvarisk expert och åtgärderna ska dokumenteras.

LÄS MER: Anor från medeltiden lyfts när Tjärby kyrka renoveras
LÄS MER: Klenoder plockas fram ur kyrkornas gömslen
LÄS MER: Kyrkobesökares bil utknuffad på åker
Fler nyheter om Laholm hittar du här
De senaste lokala bostadsköpen hittar du här
Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!