Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Våxtorpsbon Doris Gustavsson tycker att det för mycket plast i dagens handel. Hon har virkat nätpåsar till fruktdisken på Våxbohallen. Bild: Jonatan Gernes
Våxtorpsbon Doris Gustavsson tycker att det för mycket plast i dagens handel. Hon har virkat nätpåsar till fruktdisken på Våxbohallen. Bild: Jonatan Gernes

Hon tog plastfrågan i egna händer och virkade fruktpåsar

Doris Gustavsson från Våxtorp har virkat ett 50-tal fruktpåsar som Våxbohallens kunder nu kan använda.

Plastdebatten är ett hett ämne, så även i Våxtorp där snart 90-åriga Doris Gustavsson tog saken i egna händer och virkade fruktpåsar som hon lämnade till Våxbohallen. Påsarna ska vara ett alternativ till plastpåsarna som ofta används en gång och sedan slängs.

– Jag ringde till min systerdotter och frågade vad hon gjorde. Hon satt och virkade påsar till frukt och jag tänkte att jag också hade fått mycket garn som inte passade till grytlappar. Då tänkte jag att jag också kunde virka några påsar till frukt. Jag tycker vi har så mycket plast, säger Doris Gustavsson.

Fått garn av vänner

Hon har själv haft cancer och genomgått flera stora behandlingar. Nu ville hon göra något för andra människor och är tacksam över allt garn som hon fått av snälla vänner. Hon har också fått garn över sedan hon virkat kläder till hemlösa i kommunen de senaste fyra- fem åren.

Det blev ett 50-tal fruktpåsar som lämnades till Våxbohallen där allmänheten nu kan använda dem. Virkningen har pågått sedan i våras och blev klart för några veckor sedan.

På Våxbohallen kan kunderna nu använda sig av Doris Gustafssons färgglada fruktpåsar. Bild: Privat
På Våxbohallen kan kunderna nu använda sig av Doris Gustafssons färgglada fruktpåsar. Bild: Privat

– Jag hade gärna virkat fler men garnet är slut och jag har så ont i armen. Det är en sena som har åkt av, säger hon.

”Jättetråkiga att virka”

I vanliga fall virkar hon mycket och uppskattar det. Men just fruktpåsarna var inte riktigt lika roliga.

– De var jättetråkiga att virka måste jag säga. Jag gjorde det för att få slut på garnet. Det är bara att räkna tolv och tolv och tolv, man kan inte tänka på något annat när man virkar dem, skrattar hon.

Doris Gustavsson är ödmjuk och tycker inte att hennes påsar är något att berätta om. Hon hoppas bara att det är fler som tar efter och gör samma sak.

Tänker du mycket på miljön?

– Jag tycker att de har alldeles för mycket plast. Det är inte bra. Jag har varit med när vi inte hade någon sorts plastpåse och det gick utan.

På Våxbohallen finns sedan tidigare både plastpåsar och fruktpåsar i tyg. Niklas Voss som driver butiken uppskattar Doris Gustavssons initiativ.

– Det är roligt, alltid kul med lite nytänk och att prova något nytt, säger han.

LÄS MER: Pantade snusdosor gav 17 042 kronor till Håll Sverige Rent

LÄS MER: Blivande Icahandlare satte fokus på lokal mat

LÄS MER: Felbeställd grillkorv gjorde succé på Ica

LÄS MER: I Våxtorp samlas gamla snusdosor för en god sak

Fler nyheter om Laholm hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!