Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Alla asylsökande har nu flyttat ifrån Solstickans vandrarhem.

Alla har flyttat från Solstickan

På torsdagseftermiddagen flyttade de sista 17 personerna från Solstickan till Mariestad.

Fyra familjer hade stannat kvar på Solstickan i protest mot att de skulle flytta till Strandparken i Halmstad, när Migrationsverkets avtal med Solstickan gick ut. Familjerna ansåg att det var ett dåligt alternativ för barnen.
Kontraktet med Migrationsverket gick ut i tisdags och ägaren till Solstickan, Cecilia Kim, valde då att stänga av el och vatten i stugorna.
– Jag fick inget betalt av Migrationsverket längre, och behöver göra i ordning stugorna till sommarsäsongen, säger hon.
På onsdagen kontaktade Cecilia Kim polisen för att få hjälp med flytten, men inget hände. På torsdagen kontaktade även Migrationsverket polisen, som skickade ut en patrull till Solstickan.
– Men de behövde aldrig ingripa. Det hela gick väldigt lugnt till, familjerna har fått boende i Mariestad. Det känns väldigt skönt att alla är nöjda, säger Cecilia Kim som nu kommer att öppna vandrarhemmet den första juni.

Fler nyheter om Laholm hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!