Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Två bilar i olycka utanför Halmstad

Två bilar krockade på väg 26 utanför Halmstad, vid Ivars Kulle. Räddningstjänsten åkte till platsen och vägen var helt avstängd i båda riktningarna under räddningsarbetet.

En personbil körde in i en annan personbil på väg 26 utanför Halmstad vid Ivars Kulle. Enligt räddningstjänsten ska det ha handlat om en så kallad "kökrock" där den ena bilen körde in i de andras bakdel.

Larmet kom in vid 16.50. Räddningstjänsten åkte till platsen och vägen var helt avstängd i båda riktningarna under räddningsarbetet.

– Det är fyra personer iblandande, men de ska inte vara svårt skadade. Vi är på plats med räddningsbilar, ambulans och polis, sa inre befäl på Räddningstjänsten Väst vid tillfället.

Väg 26 var helt avstängd till runt 17.45 då Trafikverket meddelade att väg 26 återigen var öppen i båda riktningarna, dock med begränsad framkomlighet. Detta på grund av bärgningsarbetet.

Lite senare inpå fredagskvällen var vägen återigen helt öppnad för trafik i båda riktningarna.

Fler nyheter om Halmstad hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!