Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Ett område under länsväg 26 vid norra infarten till Halmstad har spärrats av. Bild: Johan Persson
Ett område under länsväg 26 vid norra infarten till Halmstad har spärrats av. Bild: Johan Persson

Polisen utreder misstänkt våldtäkt i gångtunnel

På fredagsmorgonen fick polisen in en anmälan om att en kvinna blivit utsatt för våldtäkt utomhus i Halmstad. Polisen har spärrat av brottsplatsen.

Polisen har spärrat av ett område kring en gångtunnel vid norra infarten till Halmstad, nära platsen för det gamla tegelbruket. Teknikerna är på plats och undersöker den misstänkta brottsplatsen.

I nuläget är ingen gripen för den misstänkta våldtäkten och polisen letar med hund i det avspärrade området. Kvinnan har fått föras till sjukhus med okända skador.

– Den här kvinnan kommer prata med polisen igen och vi söker nu efter tips från allmänheten, säger Jenny Widén, presstalesperson hos polisen.

Händelsen ska ha inträffat klockan 5-tiden på fredagsmorgonen.

Polisen skriver på sin hemsida att iakttagelser som är gjorda i området under natten och morgonen kan vara av vikt för utredningen. De som tror sig ha sett eller hört något uppmanas att lämna tips till polisen på telefonnummer 114 14.

Fler nyheter om Halmstad hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!