Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Micke Syds seniorboende ska byggas i fem tvåplanshus samlade kring en gemensam innergård. Bild: TT/Halmstads kommun
Micke Syds seniorboende ska byggas i fem tvåplanshus samlade kring en gemensam innergård. Bild: TT/Halmstads kommun

Plan klar för Micke Syds seniorboende

Tre år har gått sedan Micke Syd avslöjade att han ville bygga 55 plus-bostäder i Haverdal. Nu finns ett förslag till detaljplan som berörda ska få tycka till om.

Det var i mars 2017 som Gyllene Tider-trummisens planer blev allmänt kända . Micke Syd Andersson berättade då i HP att han och hans familj ville bygga cirka 40 bostäder på en tomt vid Hallandsgränd och Smeavägen, granne till Anckerbyn.

Beskedet mottogs positivt och processen att göra om detaljplanen, som där och då inte medgav bostäder, påbörjades och ett ramavtal godkändes.

Ett förslag till detaljplan har nu tagits fram och samhällsbyggnadsutskottet har bestämt att det ska skickas ut på samråd.

– Nu får de som vill tycka till. Det kan finnas inspel och synpunkter men jag har uppfattat det som att det finns en längtan efter den här typen av bostäder i Haverdal, säger Jenny Axelsson (C), utskottets ordförande.

Tanken är att seniorboendet ska byggas i fem tvåplanshus samlade kring en gemensam innergård.

– Man har tagit ett fint grepp om området tycker jag, säger Jenny Axelsson.

Utskottet beslutade också, på Socialdemokraternas initiativ, att justera detaljplanen så att samtliga bostäder tillgänglighetsanpassas.

– Vi var väldigt överens när det kom på bordet. Eftersom detaljplanen ger utrymme för bostäder i två våningar, där hiss i vanliga fall inte är ett krav, så säger vi att det ska skrivas in att man bygger hiss. Detta eftersom man så tydligt uttalat att här är det seniorer som ska bo, säger Jenny Axelsson.

Stefan Pålsson (S), andre vice ordförande i utskottet, tillägger att han är positiv till planerna bland annat för att seniorlägenheterna gör det möjligt för äldre – som vill lämna sin villa för att flytta in i en lägenhet – att kunna bo kvar på orten.

Fler nyheter om Halmstad hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!