”Ingen vill sopa det här under mattan”

Plastikkirurgen Fredrik Gewalli poängterar att han använde sig av godkända material och att det inte finns några klagomål på själva tekniken i operationen han utförde.

ANNONS

– Vi är lika frågande till hur lagen ska tillämpas. Den har inte använts på sjukvård tidigare, säger Fredrik Gewalli och fortsätter:

– Vi inväntar att motparten ska utveckla sin sak eftersom det inte finns något tidigare beslut att luta sig emot, säger han och förklarar att han i det här skedet av processen i huvudsak överlåter till juristerna att bena ut tvistefrågorna.

Han ser implantattillverkarens manipulation som ett kriminellt förfarande och att han i sin roll som kirurg blivit utsatt för ett bedrägligt förfarande. Han pekar på att det faktum att den franske fabrikens ägare nu sitter i fängelse är ett kvitto på det.

ANNONS

– Jag använde mig av traditionell teknik och av det material som var godkänt. Vi har försökt följa ärendet och har naturligtvis kontaktat alla patienter och erbjudit byte.

Fredrik Gewalli är styrelseledamot i Svensk förening för estetisk plastikkirurgi, SFEP. Tillsammans med organisationen Svensk Plastikkirurgisk Förening har SFEP gjort ett uttalande efter att skandalen blev ett faktum, där man lägger ett tungt ansvar på certifieringsinstitutet Tüv Rheinland som anlitades för tillsynen av tillverkningen av bröstimplantaten.

”Det är hos Tüv ansvaret ligger, inte hos plastikkirurgerna” poängterar organisationerna i uttalandet och förklarar att man anser att en strängare nationell kontroll av medicinska produkter är en nödvändighet framöver och att det omedelbart behöver införas ett sätt att göra tätare stickprovskontroller hos tillverkarna.

– Ingen vill sopa det här under mattan, vi för en öppen diskussion, säger Fredrik Gewalli.

ANNONS