Operatören Arriva har tidigare haft uppdraget att köra stadsbussarna i Halmstad, men förlorade upphandlingen mot Nobina när avtalet skulle förnyas. Från och med juni 2020 ska all trafik köras med fossilfria drivmedel. Hallandstrafikens beslut gäller all busstrafik i bolagets regi de kommande tio åren. Den förlorade upphandlingen medför dock att Arrivas bussar blev ”sysslolösa” och ett 30-tal av dem står nu parkerade i Halmstads hamn.
– Vi hyr den här platsen under sommaren och augusti ut. Tanken är att bussarna ska säljas vidare men det är ännu inte klart vart de kommer att ta vägen, säger Christer Ekelund, kommunikationschef på Arriva.
Ska användas igen
Bussarna drivs med gas, vilket gör att det krävs särskilda depåer för att kunna hålla dem i trafik.
– Det krävs en särskild infrastruktur för att kunna köra dem och det är inte vi som tillhandahåller den utan den styrs av exempelvis Hallandstrafiken eller SL. Men bussarna som nu står i Halmstads hamn ska säljas och kommer förhoppningsvis användas i trafik igen, säger Christer Ekelund.
Fler nyheter om Halmstad hittar du här
De senaste lokala bostadsköpen hittar du här
Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!