Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

1/8

Stenras in på campingområde i Ullared

Det har rasat ner sten från ett berg, in på ett campingområde i Ullared. Räddningstjänsten var plats och spärrade initialt av ett område på 100 gånger 150 meter. Ingen person ska ha kommit till skada.

Larmet om ett stenras på en camping i Ullared nådde räddningstjänsten vid klockan 17.30 på lördagskvällen.

– Det har rasat en oklar mängd sten in på ett campingområde, det är något form av skred från berget, meddelade Peter Karlborg, räddningstjänstens inre befäl.

Ingen ska ha kommit till skada i samband med raset. Räddningstjänsten var på plats och spärrade av ett område på 100 gånger 150 meter.

– Vi ska säkerställa att ingen kommit till skada, men vi kommer inte göra mycket mer åt rasmassorna i mörkret.

En timme efter larmet inkom var räddningstjänsten kvar på platsen.

– Det har inte rasat ner något mer från bergväggen, men det kommer vara fortsatt avspärrat här fram tills vi säkerställt att det inte kommer mer ras, sa Peter Karlborg.

Fler nyheter om Halland hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!