Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

 Bild: STEFAN BENNHAGE
Bild: STEFAN BENNHAGE

Nytt ruskväder på väg in över Halland

Vintern vill inte riktigt släppa sitt grepp om Halland. Under torsdagen drar ett nytt lågtryck in från väst och SMHI har utfärdat en gul varning för kraftigt snöfall.

Det blöta och gråa vädret som dominerat väderkartan den senaste tiden fortsätter ett tag till. Under torsdagen drar ett nytt lågryck in över Halland och i inlandet kan det resultera i kraftigt snöfall. Så kraftigt att SMHI nu utfärdar en gul varning.

– Det är ett lågtryck som drar in över norra Halland och södra Götaland på torsdagen. Längs med kusten kommer nederbörden mest bestå av regn men över Hallands inland väntas det att övergå i ett kraftig snöande, säger Max Schildt meteorolog på SMHI.

Det är inte så troligt att snön kommer ligga kvar då temperaturen är strax över nollan, men snön som faller kommer vara blöt och tung och kan medföra nedfallna träd och elledningar.

– Under eftermiddagen kommer snön att övergå i regnande även i Hallands inland men varningen ligger under hela torsdagsdygnet, säger Max Schildt.

Fler nyheter om Halland hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!