På lördagsmorgonen klev Hampus Bruhammar, från Träslövsläge, in i TV4:s studio för att skrapa Triss. Och när kamerorna slocknat kunde han lämna huset 12 miljoner rikare.
"Det här vinsten är helt fantastisk. Från början siktar man in sig på att det ska bli minimivinsten på 1,2 miljoner kronor. Men när det blir som nu, tio gånger pengarna, öppnar sig nya möjligheter", säger han i ett pressmeddelande från Svenska spel.
Hans fru och son satt i studion. Familjen flyttade till Träslövsläge från Norrköping vid årsskiftet. Bland annat för att Hampus ska kunna utöva vind- och kitesurfing mer. En inte allt för vild gissning är att delar av pengarna kommer gå till surfarresor.
"Det känns otroligt bra att kunna planera för resor med nära och kära utan att behöva tänka på resebudgeten", säger han.
Den vinstgivande lotten köptes i Norrköping. Hampus Bruhammar kommer få 100 000 kronor i månaden i tio år framöver.
Fler nyheter om Halland hittar du här
De senaste lokala bostadsköpen hittar du här
Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!