Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Dags för avsnitt 2 av HP krim

De mest makabra fallen tas upp i avsnitt två i podcasten HP krims serie om rättsfallen som stuckit ut mest i Sydhalland de senaste decennierna.
Reportern Anders Holmer berättar bland annat om sina samtal med pappan till den styckmördade Marcus Norén – som menade att det finns olika grader i helvetet.

Du kan också lyssna och prenumerera på HP krim i din poddspelare – sök på ”HP krim” eller på ”Hallandsposten”!

I andra avsnittet av serien i HP krim handlar det om allt från en sexkällare i ett ödehus och en barnvåldtäkt över internet, till tortyr i en jaktstuga och ett avhugget huvud i Nissan.

I samtal med Povel Arwidson berättar Anders Holmer om hur HP tidigt fick ett tips om att den som dömdes för styckmordet tog på sig skulden för att han visste att han ändå hade en obotlig sjukdom som gjorde att han inte hade lång tid kvar att leva.

De pratar också om hur den mördades pappa, Lennart Norén, hade olika ”dörrar” i sitt huvud som han stängde – eller bara öppnade på glänt korta stunder – för att orka gå vidare efter det fruktansvärda som hänt.

Plugga in hörlurarna och lyssna på podden, totalt blir det fem avsnitt i den här serien.

Fler nyheter om Halland hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!