Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.

Koll på silly season

HP-sporten håller koll på de senaste övergångarna och ryktena i den lokala fotbollen. Har det hänt något i ditt lag? Tipsa oss gärna på [email protected]

SUPERETTAN (herrar)
(senaste uppdateringarna i rött)

Halmstads BK
Nya spelare: Johan Blomberg (mf) Ängelholm, Antonio Rojas (mf) Ängelholm, Peter Nyström (mf) Häcken, Mikael Boman (f) Falkenberg, Gudjon Baldvinsson (f) KR Reykjavik, Kristinn Steindorsson (mf/f) Breidablik, Rasmus Rydén (mv) Öster.
Lämnar: Tomas Zvirgzdauskas (b) slutar, Mikael Rosén (mf) ny klubb ej klar, Markus Gustafson (b) BK Forward, Joel Johansson (f) Gais (via Elfsborg efter lån), Kujtim Bala (mf) Varbergs Bois, Joe Sise (f) FC Nordsjälland, Michael Görlitz (mf) FSV Frankfurt, Björn Åkesson (mv) IFK Värnamo, Anel Rashkaj (mf) Sandnes Ulf, Viktor Kristiansson (mv) ny klubb ej klar, Marcus Olsson (mf) Blackburn, Robin Malmkvist (mv) Assyriska.
Tränare: Jens Gustafsson.

Falkenbergs FF
Nya spelare:
Tobias Johansson (b) Nybergsund, Danny Envik (b) Örgryte, Victor Sköld (mf) FC Trollhättan, Adam Eriksson (b) Norrby, David Morsay (mf) Sierra Leone, Anton Wede (mf) Elfsborg.
Lämnar: Mikael Boman (f) HBK, Kristoffer Englén (b) Varbergs Bois, Tobias Nilsson (mf) Åtvidaberg, Per ”Texas” Johansson (b) slutar, Filip Svenberg (b) Varbergs Bois, Petter Digneus (b) klubb ej klar.
Tränare: Thomas Askebrand.

Varbergs Bois
Nya spelare:
Jakob Antonsson (f) Varbergs Gif, Gabriel Altemark Vanneryr (f) Ljungskile, Alexander Mellqvist (mf) Ljungskile, Kujtim Bala (mf) HBK, Joakim Sjöhage (f) Trelleborgs FF, Kristoffer Englén (b) Falkenberg, Muje Kastrati (mf) Tvååker, Thommie Persson (b/mf) Trelleborgs FF, Ahmet Özdemirok (b) Syrianska, Filip Svenberg (b) Falkenberg, Jonatan Berg (mf) Taranto Sport.
Lämnar: Erik Thuresson (b) Tvååker, Roger Karlsson (mf) Varbergs Gif, Mahmut Özen (b) Mjällby.
Tränare: Halda Kabil.


DIVISION 2 (herrar)

IS Halmia
Nya spelare:
Egzon Maholli (b) Hyltebruk, Ola Lindh (mf) HBK U, Victor Ohlin (mv) Ängelholm, Robin Berndtzen (b) Smögen, Sebastian Crona (f) Nike, Adam Wencel (f) Torup/Rydö, Per Gulda (mf) HBK, Robin Sjögren (mf) HBK, Adam Johansson (b) HBK, Joakim Almqvist (mf) Astrio, Nehat Bregaj (f) Leikin (efter lån).
Lämnar: Björn Carlsson (mf) Torup/Rydö, Jonas Österberg (b) Sandviken, Fredrik Gasslander (b/mf) Höganäs.
Tränare: Peter Lindau.


DIVISION 4 ELIT (herrar)

Alets IK
Nya spelare: Henrik Persson (mf/f) Dalstorp, Joel Hultin (b) Dalstorp.
Lämnar: Maths Salo (f) Harplinge, Henrik Mangfors (mf) slutar.
Tränare: Martin Svensson och Johan Södergren (nya).

BK Astrio
Nya spelare:
Tobias Rasmusson (mf/f), Öja, Andreas Ekvall (mf) Snöstorp Nyhem.
Lämnar: Robin Mills (mv) Kvibille, Andreas Plate (f) Kvibille, Joakim Almqvist (mf) Halmia.
Tränare: Anders Wallin.

Hyltebruks IF
Nya spelare:
Jacob Söderblom (f) Lidhult, Alexander Ericsson (mv) Sperlingsholm, Andreas Ivarsson (b) Vapnö.
Lämnar: Egzon Maholli (b) Halmia, Viktor Andrén (b) studier på annan ort Markus Andersson (f) Torup/Rydö, Pontus Kozan (mf) Torup/Rydö, Johan Emanuelsson (b) Torup/Rydö.
Tränare: Bengt Arman.

Kvibille BK
Nya spelare:
Robin Mills (mv) Astrio, Filip Paulsson (b) Rinia, Patrik Lorentsson (mf) Vapnö, Henrik Jönsson (mf) Centern, Mattias Olofsson (mf) Lilla Tjärby, Andreas Plate (f) Astrio.
Lämnar: Joakim Häggström (f) Getinge, Erik Dock (mv) Arvidsjaur, Pontus Andersson (mf) jobbar i Norge, Peter Johansson (b) slutar.
Tränare: Mats Altemyr.

Laholms FK
Nya spelare:
Johan Green (f) Walldia, Peter Carlsson (mf/f) comeback, Erik Lindberg (b) Våxtorp.
Lämnar: Linus Borg (b) Walldia, Joakim Larsson (b) Knäred, Mats Lindström (mf) Ränneslöv, Henrik Nilsson (b) klubb ej klar.
Tränare: Mats Gustafsson.

Snöstorp Nyhem FF
Nya spelare:
Sebastian Elmgren (b) HBK U, William Åberg (b) flyttat hem från Norge, Nick Holmgren (mf) Lohärad/Entuna, Markus Hallby (f) Centern.
Lämnar: Filip Nordén (mf/f) lag i Norrköping, Andreas Ekvall (mf) Astrio, Joakim Elofson (b) flyttat till Göteborg.
Tränare: Aki Gouliaveras.


DIVISION 4 (herrar)

Andersbergs IK
Nya spelare:
Sulejman Ovcina (mf) Centern, Arsim Rushiti (f) Vapnö, Arlind Halimi (mf) Walldia, Artan Ajvazzi (f) Walldia, Ludvig Kirkhoff (mf) Trönninge IF, Mixhen Zeqiri (mf/f) Snöstorp Nyhem, Kushtrim Sopo (b) Kosovo, Ilir Tasimder (b) Halmia.
Lämnar: Kawar Betkari (mv) flyttar till Oskarshamn, Squhim Ramadani (mf) Rinia.
Tränare: Edmond Qose.

IF Centern
Nya spelare:
Joakim Gustavsson (b) Sennan, Martin Johansson (mf) Vapnö, Jonny Skoog (f) Agunnaryd, Oscar Björk (b), Gullbrandstorp, Martin Andreasson (mf) Sennan, Pierre Borgh (mf) Sennan.
Lämnar: Sulejman Ovcina (mf) Andersberg, Henrik Jönsson (mf) Kvibille, Karwan Radjab (f) Kurdiska, Philip Ljungberg (b) flyttar till Norge, Markus Hallby (f) Snöstorp Nyhem.
Tränare: Ulf Sjölin (ny).

Harplinge IK
Nya spelare:
Daniel Petersson Mikic (mf) Gullbrandstorp, Philip Hansson (b/mf) Gullbrandstorp, Maths Salo (f) Alet, Jens Carlsson (b/mf) Vapnö, Paulo Andres Figueroa Bustos (mf), Daniel Jedraski (mf) Torup/Rydö, André Johansson (b) Sennan, Tommie Nilsson (b).
Lämnar: Patrik Jansson (mf) Stafsinge, Andreas Jansson (mf) Stafsinge, Andreas Johansson (mf/f) studier i Göteborg, Markus Klasson (b) Getinge.
Tränare: Mattias Berggren.

IF Leikin
Nya spelare:
Philip Alexandersson (mf) Unnaryd, Marcus Hedin (mf/f) Alet, Robert Orre (mf) Dalstorp, Simon Lönn (mf) Trönninge IF.
Lämnar: Fredrik Schrevelius Larsson (b) Vapnö, Nehat Bregaj (f) Halmia (efter lån).
Tränare: Peter Blomqvist.

Ränneslövs Gif
Nya spelare:
Mats Lindström (mf) Laholm, Vedad Karupovic (f) Båstad, Alexander Törnqvist (mf) Laholm.
Lämnar: Sabri Behrami, Genevad/Veinge, Nijazi Behrami, Genevad/Veinge, Daniel Hellsten (b/mf) Lilla Tjärby, Albert Bengtsson (mf/b) Våxtorp.
Tränare: Ulf Wernersson.

Torup/Rydö FF
Nya spelare:
Björn Carlsson (mf) Halmia, Markus Andersson (f) Hyltebruk, Pontus Kozan (mf) Hyltebruk, Johan Emanuelsson (b) Hyltebruk, Victor Andersson (mf) Oskarström, Dennis Kastrat (f) comeback, Carl-Magnus Johansson (mf) comeback, Raimo Huttu (mv) comeback.
Lämnar: Daniel Jedraski (mf) Harplinge, Adam Wencel (f) Halmia.
Tränare: Stefan Pettersson.


DIVISION 5 (herrar)

Genevad/Veinge IF
Nya spelare:
Sabri Behrami, Ränneslöv, Nijazi Behrami, Ränneslöv, Robin Hansen (mf) Strömsnäsbruk, Oscar Gustafsson (mf/f) Lilla Tjärby, Egzon Bajramaj (mf/f) Laholm, Eduard Berisha (mf/f) Astrio.
Lämnar:
Tränare: Kim Gustafsson (Lars ”Tudde Pettersson, som delade tränarjobbet med Gustafsson, slutar).

Getinge IF
Nya spelare:
Markus Klasson (b) Getinge, Joakim Häggström (f) Kvibille.
Lämnar: Hans Nilsson (f) flyttat.
Tränare: Markus Hulander.

Knäreds IK
Nya spelare:
Joakim Larsson (b) Laholm.
Lämnar: Jesper Nilsson (f) Kornhult/Hishult, Pierre Malm (mf) Markaryd.
Tränare: Tony Andersson.

Kornhult/Hishult FF
Nya spelare:
Henrik Fridberg (f) Våxtorp, Anders Lilja (mf) Våxtorp, Jesper Nilsson (f) Knäred, Dan Olsson (b) Markaryd.
Lämnar:
Tränare: Kent Persson/Patrik Johansson Borgström.

Lidhults Goif
Nya spelare: 
Nicky Andersson (mf) Gullbrandstorp.
Lämnar: Jacob Söderblom (f) Hyltebruk, David Jansson (mf/f) Guldheden, Robin Johansson (b) klubb i Alingsås, Robert Pettersson (b) studier i Spanien.
Tränare: Mattias Jansson.

Lilla Tjärby IK
Nya spelare: 
Daniel Hellsten (b) Ränneslöv, Björn Öberg (mf) Harg, Anders Thid (mf) Skrea.
Lämnar: Mattias Olofsson (mf) Kvibille, Henrik Olsson (f) Våxtorp, Johan Andersson (b) Våxtorp, Oscar Gustafsson (b) Genevad/Veinge, Miridon Berisha (mf) Walldia.
Tränare: Patrik Åkesson.

Oskarströms IS
Nya spelare:

Lämnar: Victor Andersson (mf) Torup/Rydö.
Tränare: Ylber Bela (ny).

Simlångsdalens IF
Nya spelare: 
Marcus Johansson (mf/b) Hyltebruk, Daniel Karlsson (mv) Sennan.
Lämnar:
Tränare: Ants Pärna.

Trönninge IF
Nya spelare: 
Astrit Krasnici (mf) Sperlingsholm, Andreas Markeby (mf).
Lämnar: Ludvig Kirkhoff (mf) Andersberg, Simon Lönn (mf) Leikin, Markus Johansson (mf) Hov.
Tränare: Lars Engman (ny).

Unnaryds Goif
Nya spelare:
Damir Hadrovic (mv) Trönninge BK, Admir Rahmanovic (f) Trönninge BK, Tom Borgebäck (mf) Blomstermåla, Anton Tagesson-Rådh (mf) Bagarmossen-Kärrtorp, Kasper Olsson (b) dansk klubb.
Lämnar: Philip Alexandersson (mf) Leikin, Jarl Magnusson (mf) Lagan, Martin Norén (b) klubb ej klar.
Tränare: Andreas Enggren.

BK Walldia
Nya spelare:
Linus Borg (b) Laholm, Magnus Ericsson, comeback, Miridon Berisha, Lilla Tjärby.
Lämnar: Johan Green (f) Laholm, Arlind Halimi (mf) Andersberg, Artan Ajvazzi (f) Andersberg.
Tränare: Mikael Gustafsson.


DIVISION 2 (damer)

BK Astrio
Nya spelare:
Jennifer Andersson (b/mf) Halmia, Sophie Nilsson (mf/f) Halmia, Carolin Karlsson (mf) Tölö, Helena Nguyen (b) Halmia, Klara Paulsson (b/mf) Halmia, Kajsa Harrysson (b) Snöstorp Nyhem, Fanny Kristiansson Ronnstam, Torup/Rydö, Emma Harrysson, Torup/Rydö.
Lämnar:
Tränare: Anna Lundkvist.

IS Halmia
Nya spelare:
Wendela Wedenryd (mf) Snöstorp Nyhem, Elin Palm (mf) Hasko, Pauline Bengtsson (b) Kornhult/Hishult, Catarina Nilsson (f) Laholm, Ellinor Klang (mf) Snöstorp Nyhem, Frida Ottosson (mf) Lilla Tjärby, Hanna Englesson (b) Moheda, Julia Carlsson (f) Asarum, Marielle Nilsson (mf) Simlångsdalen, Mergime Sulejmani (mf) Snöstorp Nyhem, Michaela Lindfors (mf) Oskarström, Elin Eriksson (mf) Trönö.
Lämnar: Jennifer Andersson (b/mf) Astrio, Sophie Nilsson (mf/f) Astrio, Helena Nguyen (b) Astrio, Klara Paulsson (b/mf) Astrio, Madeleine Roos (b) slutar, Melissa Sabovic Aspengren (mf) flyttar, Fanny Nikula (f) Bollstanäs, Jonna Hedbys Holmberg (b) slutar.
Tränare: Ferenc Horvat.

DIVISION 3 (damer)

Trönninge IF
Nya spelare:
Lisa Andersson (b/mf) Oskarström.
Lämnar:
Tränare: Leif Jansson.


DIVISION 4 (damer)

Alets IK
Nya spelare:

Lämnar:
Tränare: Stellan Nilsson/Göran Larsson.

Hyltebruks IF
Nya spelare:
Olivia Kozan, Torup/Rydö.
Lämnar: Johanna Olofsson (mf) Torup/Rydö.
Tränare: Stuart Hiscock.

Kornhult/Hishult FF
Nya spelare:
Linn Stensson, Hinneryd, Hanna Nilsson, Lagan, Frida Littkvist, Råstorp/Timsfors, Cecilia Ljungqvist, Råstorp/Timsfors, Pauline Persson, Knäred/Skogaby, Hanna Hansson, Knäred/Skogaby, Ida Nilsson, Råstorp/Timsfors, Angeline Eriksson, Knäred/Skogaby, Sandra du Toit, Råstorp/Timsfors, Ida Baun, Skånes Fagerhult, Angelica Nordstrand, Skånes Fagerhult, Maria Johansson, Hinneryd.
Lämnar: Pauline Bengtsson, Halmia.
Tränare: Blerim Rhamani.

Kvibille/Getinge
Nya spelare:
Felicia Wingren (b) Harplinge, Matilda Binnefors (mf) Harplinge.
Lämnar:
Tränare: Stefan Johansson.

Laholms FK
Nya spelare:

Lämnar: Catarina Nilsson (f) Halmia.
Tränare:

Oskarströms IS
Nya spelare:

Lämnar: Lisa Andersson (b/mf) Trönninge, Michaela Lindfors (mf) Halmia.
Tränare: Bosse Bengtsson (ny).

Snöstorp Nyhem FF
Nya spelare:

Lämnar: Wendela Wedenryd (mf) Halmia, Kajsa Harrysson (b) Astrio, Ellinor Klang (mf) Halmia, Mergine Sulejmani (mf) Halmia.
Tränare:

VGLT
Nya spelare:

Lämnar:
Tränare: Peter Larsson.


ÖVRIGA SERIER

Övergångar:

Alexander Ericsson (mv) från Sperlingsholm till Hyltebruk.
Andreas Ivarsson (b) från Vapnö till Hyltebruk.
Felicia Wingren (b) från Harplinge till Kvibille/Getinge.
Matilda Binnefors (mf) från Harplinge till Kvibille/Getinge.
Olivia Kozan från Torup/Rydö till Hyltebruk.
Johanna Olofsson (mf) från Hyltebruk till Torup/Rydö.
Patrik Lorentsson (mf) från Vapnö till Kvibille.
Pauline Persson, från Knäred/Skogaby till Kornhult/Hishult.
Hanna Hansson, från Knäred/Skogaby till Kornhult/Hishult.
Angeline Eriksson från Knäred/Skogaby till Kornhult/Hishult.
Daniel Petersson Mikic (mf) från Gullbrandstorp till Harplinge.
Philip Hansson (b/mf) från Gullbrandstorp till Harplinge.
Henrik Fridberg (f) från Våxtorp till Kornhult/Hishult.
Anders Lilja (mf) från Våxtorp till Kornhult/Hishult.
Elin Palm (mf) från Hasko till Halmia.
Jens Carlsson (b/mf) från Vapnö till Harplinge.
André Johansson (b) från Sennan till Harplinge.

Tränarbyten:
Krister Alexandersson efterträder Magnus Bergman i Skogaby.
Stefan Jönsson är ny tränare i Vapnö.