Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

 Bild: Erik Simander/TT
Bild: Erik Simander/TT

Laholm ordnar jobbmässa online

Det blir jobbmässa i Laholm i år igen. Den här gången blir den dock digital.

Den 10 mars öppnar Campus Laholm upp sina digitala rum där besökarna har möjlighet att träffa såväl företag som utbildningssamordnare.

– Vi kände att vi inte ville ställa in jobbmässan och då är ju den digitala varianten det enda alternativet i coronatider. Vi hoppas att vi har lyckats hitta ett bra koncept och en form som kommer att tilltala besökarna, säger Mats Franzén, samordnare mellan skola och arbetsliv.

För besökarna krävs bara en mejladress. Med hjälp av den registrerar man sig och använder sedan Teams för att träffas digitalt.

Mats Franzén, samordnare mellan skola och arbetsliv. Bild: Privat.
Mats Franzén, samordnare mellan skola och arbetsliv. Bild: Privat.

Cirka 15 företag är redan anmälda, däribland Diab, SHK och Kungsbygget.

– Förhoppningsvis ska vi kunna hinna få in minst lika många företag till. Vi kommer bland annat gå ut med annonser i sociala medier. Vi har ännu några veckor på oss att samla ihop ett riktigt bra startfält.

”Bred målgrupp”

Mats Franzén vågar dock inte gissa på hur många besökare man kommer att locka.

– Omöjligt att säga. Det här är ju den första digitala mässan. Vi befinner ju oss dock i en tid när de flesta har vant sig vid digitala möten. Det talar ju för att det kan bli ganska många besökare.

Även Laholms kommun finns med som arbetsgivare. Flera utbildningsanordnare är också anmälda, bland annat Högskolan i Halmstad och Linnéuniversitetet i Växjö.

– Därmed har mässan en mycket bred målgrupp. Det kommer att finnas något för de flesta åldrar och smaker. Det ska bli spännande att se hur vår digitala mässa kommer att bli mottagen, säger Mats Franzén.

Fler lokala näringslivsnyheter hittar du här

De senaste lokala bostadsköpen hittar du här

 

Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!