När det går dåligt för storföretagen riskerar underleverantörer att gå omkull. Det är just det som hänt 673 Import och Export AB i Ullared. Företaget importerade herrjeans från Serbien. Största kunden var giganten Gekås. Bolaget bedrev även handel med ljus till andra kunder.
Gekås nettoomsättning på 4,6 miljarder 2019 krympte betydligt förra året och svårigheterna fortsätter under pandemin. I en intervju nyligen berättade vd Patrik Levin nyligen att företagets försäljning minskat med 1,3–1,5 miljarder.
Gick med förlust
673 Import och Export gick dock med förlust redan före pandemin på grund av minskad försäljning. I Patrik Släryds senaste årsredovisning som sträcker sig till och med april 2020 skriver han; ”Vårförsäljningen till bolaget största kund (läs Gekås, reds anm.) minskade med uppskattningsvis 1 miljon kronor som delvis beror på den coronapandemi som drabbat samhället”.
Ullaredsbon Patrik Släryd har själv arbetat på Gekås under flera år. Då var han ansvarig för sport och fritid. Därefter startade han Rusta i Varberg innan han 2012 drog i gång det företag som nu gått i konkurs.
– Det här är väldigt känslosamt för mig, konstaterar han.
Det är nu konkursförvaltaren Krister Jonasson jobb att försöka sälja de tillgångar som finns i form av varulager.
Fler lokala näringslivsnyheter hittar du här
De senaste lokala bostadsköpen hittar du här
Ladda ner vår nyhetsapp!
1. Sök på ”Hallandsposten” i App Store eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet!