”Efter fyllda 75 år får man göra en egenremiss eller kontakta sin vårdcentral om man känner oro eller upptäcker en förändring i sina bröst, var finns jämlikheten?” Bild: Christine Olsson/TT

Var fanns du då Stina Isaksson?

Min motion om mammografi utan åldersgräns var uppe till behandling och tyvärr fick jag inte igenom motionen. Det blev avslag.

Det här är en insändare. Det är skribenten som står för åsikterna som förs fram i insändaren.

ANNONS

Replik. Svar på insändaren ”Därför vill SD införa mammografi från 30 års ålder och livet ut i Halland”.

Äntligen har Sverigedemokraterna vaknat genom deras gruppledare i Region Halland, Stina Isaksson, när hon i Hallandsposten har en insändare om att införa mammografi för kvinnor över 74 år.

Torsdagen den 23 november 2022 hade Region Halland sitt fullmäktigemöte i Varberg. Min motion om mammografi utan åldersgräns var uppe till behandling och tyvärr fick jag inte igenom motionen. Det blev avslag.

Region Halland håller fast vid de rekommendationer som Socialstyrelsen har, att gränsen för att göra mammografi går till och med det år man fyller 74 år.

ANNONS

Efter fyllda 75 år får man göra en egenremiss eller kontakta sin vårdcentral om man känner oro eller upptäcker en förändring i sina bröst, var finns jämlikheten?

En principfråga för Region Halland, ja, det tror jag faktiskt.

Kostnaden för att kalla till mammografi efter fyllda 74 år är inte så stor för Regionen. Det finns andra regioner i vårt avlånga land som har infört mammografi utan åldersgräns och det beror bl.a på att det upptäcks bröstcancer på vart 5:te kvinna över 75 år.

Var fanns du då Stina Isaksson, eftersom ni den gången inte ställde upp och röstade med min motion?

Kerstin Nilsson (S), Region Halland

ANNONS