Vi sparar data i cookies, genom att
använda våra tjänster godkänner du det.

Agerandet får helt motsatt effekt

Sverige kommer kräva sanktioner mot Turkiet på grund av hur man där behandlar oppositionella.

Det här är en insändare. Det är skribenten som står för åsikterna som förs fram i insändaren. Här kan du läsa fler insändare.

Svenska regeringen tillsammans med Centerns behandling av oppositionen i Sverige visar stora likheter. En statsminister som inte accepterar oliktänkande och försöker skrämma väljarna med att oppositionen är en risk mot demokrati. En försvarsminister som jämför SD med grisar och Annie Lööf som inte kan göra ett enda framträdande utan att kalla över en miljon väljare för rasister.

I stället för att ta tag i våra stora samhällsproblem som man till stor del själva orsakat går man till hårt verbalt angrepp på oppositionen. Detta hat som S, MP och C bedriver mot oppositionen har polariserat Sverige. Om man tror att man kan skrämma tillbaka väljare som gått över till SD genom att kalla dom rasister så är jag övertygad om att det får helt motsatt effekt. Hur länge dröjer det innan oppositionen förbjuds i Sverige? Ni borde skämmas.

Valle