Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det.

Riktig journalistik gör skillnad.Nyheter med närvärde

Hela listan!

Här är alla HP-guld-vinnarna sedan 1936..

1936 Ingrid Hansson, Falkenberg, för svenska rekord i längdhopp.

1937 Erik ”Spänst” Svensson, Falkenberg, för fina insatser i friidrottslandslaget.

1938 Ingen medalj utdelad.

1939 Gunnar Börjesson, Rigor, för halländskt rekord i diskus, 44,40.

1940 Karl Erik Franzén, IFK Halmstad, för landskampsinsatser m m.

1941 Helmer Johansson, Halmstad KK, för fina placeringar vid SM.

1942 Halmstads BK för avancemang till allsvenskan i fotboll.

1943 Maj Johansson, Väröbacka, för SM-titeln i gång och svenska rekord på 5 000 och
10 000 m.

1944 Håkan Blommegård, Hyltebruk, för sin tredjeplats i SM i fälttävlan. Han utsågs till ”Sveriges bäste civile soldat”.

1945 Sven Bramstång, Falkenberg, för seger i Båstads tennisturnering och andrplats på
SM.

1946 Bror Grahn, Halmstad KK, för SM i kanot 500 m.

1947 Jane Eriksson, IFK Halmstad, för SM i höjdhopp.

1948 Carl Berthag, I 16, Halmstad, för SM i fälttävlan.

1949 FK Friskus, Varberg, för SM i budkavleorientering för damer.

1950 Lennart Svensson, Varbergs GIF, för SM i femkamp.

1951 Stig Andersson, CK Wano, Varberg, för meriterande cykelsegrar.

1952 Roland Johansson, Halmstad BS, för SM-guld i boxning.

1953 Tomas Nilsson, IFK Halmstad, för SM på 10 000 m.

1954 IFK Halmstad för seger i tävlingen om SM-standaret i friidrott.

1955 Halmstads BK för andraplatsen i fotbollsallsvenskan.

1956 Kate Jobson, Varberg, för svenska rekord och SM-guld i simning.

1957 Evy Garsell, Friskus, Varberg, för nordiskt mästerskap i orientering.

1958 Arnold Waide, IFK Halmstad, för SM-guld på 25 000 m och i maraton.

1959 Sune Hansson, CK Kedjan, Hyltebruk, för SM-guld på cykel.

1960 Carl Fredrik von Mentzer, IFK Halmstad, för SM-guld i militär femkamp.

1961 Gunnel Börjesson, IF Uven, Lindome, för SM-guld i orientering.

1962 IS Halmia för prestationen att gå obesegrat genom division två.

1963 Rolf Petersson, Halmstad KK, för, bland annat, fyra NM-guld i kanot.

1964 Björn Rothstein, Halmstad AK, för EM-titeln för standardvagnar efter nio segrar av tio
möjliga.

1965 Ingen medalj utdelad.

1966 Ingen medalj utdelad.

1967 IK Uven, Lindome, för SM-guld i budkavleorientering för damer.

1968 Ingen medalj utdelad.

1969 Thomas Lundqvist, Kungsbacka, för VM-guld i finnjollesegling.

1970 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK, för EM-brons i singel och guld i lag i
bordtennis.

1971 Halmstads BK för serieseger i division två och avancemang till allsvenskan.

1972 Falkenbergs BTK för SM-guld och avancemang i Europacupen.

1973 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK, för avgörande insats när Sverige vann
lagtävlingen i SOC. Kina besegrades i finalen.

1974 Arne Johansson, Fjärås AIK, för för VM- och SM-guld i orientering.

1975 HK Drott för SM-guld i handboll.

1976 Halmstads BK för SM-guld i fotboll.

1977 Christian Lunde, Ölmanäs SS, för VM-guld i E-jollesegling.

1978 Krister Swedberg, Halmstad, för VM-guld i parallellslalom i windsurfing.

1979 Halmstads BK för SM-guld.

1980 Ulf ”Tickan” Carlsson, Falkenbergs BTK, för avgörande insats vid lag-EM guldet i
bordtennis och för singelsegern i SOC.

1981 Varbergs BTK för åttonde raka segern i lag-SM och finalplatsen i Europacupen.

1982 Thomas Persson, Halmstad, för EM och VM-segrar i windsurfing.

1983 Patrik Troell, Halmstad, för EM-guld i windsurfing.

1984 Bengt ”Böna” Hansson, HK Drott, för avgörande insatser i SM-finalen, där Lugi
besegrades.

1985 Anita Karlsson, Fegen, för världsrekordtangering och JEM-silver i luftgevärsskytte.

1986 Jörgen Persson, Halmstad BTK, för seger i lag och singel i bordtennis-EM.

1987 Viktoria Bengtsson, SK Laxen, Halmstad, för bland annat femte raka SM:guldet i
RSG.

1988 Erik Lindh, Falkenbergs BTK, för bronsmedaljen i OS i Söul och segern i GP
Masters.

1989 Ola Lindgren, HK Drott, för sin ledande roll i klubben och i landslaget. Utsågs också
till ”Årets handbollsspelare” 1988–89.

1990 Anders Olofsson, Halmstad AK, för seger i japanska mästerskapen för sportvagnar grupp C, samt för andraplats i grupp A.

1991 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK, för VM-guld i dubbel tillsammans med Thomas
von Schéle och singelseger i ungerska mästerskapet.

1992 Stefan Johansson, Krogsered, för världsrekord på 20 000 m gång, samt världsbästanotering på 10 km.

1993 Halmstad BTK:s herrlag för svenskt lagmästerskap i bordtennis.

1994 HK Drott för seriesegrar, SM-guld och finalavancemang i Citycupen i handboll.

1995 Hylte Volley för SM-guld i volleyboll.

1996 Tomas Johansson, Torup, för tre guld i Paralympics i skytte.

1997 Halmstads BK för SM-guld i fotboll.

1998 Åsa Svensson, Halmstad BTK, för total dominans i SM, samt EM-brons i mixed dubbel.

1999 Magnus Andersson, HK Drott, för avgörande insatser när klubben tog sitt nionde
SM-guld i handboll.

2000 Halmstads BK för bedriften att ta sitt andra SM-guld på fyra år efter att ha lett allsvenskan i stort sett hela säsongen.

2001 Rebecca Andersson, SK Laxen, för sina fyra SM-guld och ett silver i rytmisk gymnastik.

2002 HK Drott för sitt tionde SM-guld efter bragdbetonad finalseger mot Redbergslid.

2003 Halmstad BTK för SM-guld i lag och avancemang till Champions League i
bordtennis.

2004 Halmstads BK för andraplatsen i allsvenskan efter att ha varit med i guldstriden in i det sista.

2005 Hylte Volley för SM-guld och seger i GP-slutspelet.

2006 Unnaryds Dragkampsklubb för guld och silver i VM samt tre SM-segrar.

2007 Fredrik Andersson Hed, Laholms Golfklubb, för oväntade framgångar och en slutlig 45:e plats på Europatouren.

2008 Jörgen Persson för en insats med bragdstämpel vid OS i Peking.